SVT | Alfa | Plamen | Mora | Nordica |
Kes meist ei oleks kokku puutunud klassikalise pliidi ja soemüüriga. Oli ju vanasti selline „soe süda” igas majapidamises. Pliit on kindlasti ka kaasajal väga praktiline, pakkudes keeduplaadil kiiret sooja ning võimalust toitu valmistada ja praeahjus küpsetada. Klassikaliste pliitide puuduseks oli kindlasti halvakvaliteediline malmvalu ja terasosad, mis on nüüdseks asendunud kvaliteetsete (enamasti Soome päritolu) detailidega. Kasutades kolde ja praeahju puhul klaasiga ust ja malmvalu või keraamilist keeduplaati on võimalus pliidist luua üllatavalt ilus ja kompaktne tervik. Lisaks harjumuspärasele punasest tellistest „puhtale vuugile” on võimalus katta pliit meelepärase viimistlusmaterjaliga – looduskivi, keraamiline plaat, krohv jne. Peale klassikalise variandi, on võimalik ehitada pliit ka põrandani soojenevaks ja selle taga asetsev soemüür asendada madalamal asetseva soepingiga,kus on mõnus istuda või lesida. Populaarsust kogub ka puupliidi juurde lisaks integreeritav elektriga keraamiline pliit, moodustades nii köögis ühtse toiduvalmistamispinna.
Pliit on kodu süda.
Kas ehk mõtled sinagi sügishämaruses kodu poole sammudes mõnikord igatsusega lapsepõlvekodu puuküttega pliidile, mis oli tõeline kodu süda? Kutsuvat soojust õhkuva pliidi kuumal raual lubati lastel küpsetada kartulikettaid või porgandiseibe, klimbisupi tegemise ajal aga taignakoogikesi. Hilja peale jäänud tulijat ootas lõunasöök soojas praeahjus või pliidi tagaserval. Pliidi soemüüri ligiduses kuivasid suusatamast tulnud laste sokid ja kindad, leigeks jahtunud pliidile aga seadis end mõnusalt kerra pere lemmikkiisu. Paljud kiidavad puupliidi ja soemüüri mõnusat kodusust taevani ning kinnitavad, et puupliidil tehtud toit on võrratult parema maitsega.
Kahjuks aga määravad puupliidi olemasolu või puudumise mitte niivõrd meeldumused kui tingimused. On kodusid, kus puupliit ongi ainuvõimalikuks tulekoldeks. Pliit on köögi süda. Seega tuleks ka pliidivalikusse vääriliselt suhtuda.
Puupliit on kodukujunduses taas ausse tõusnud, kuid kindlasti tuleb vanale pliidile kasuks väike värskenduskuur.
Näiteks võib kunagise Tartu valutehase malmraamis pliidi plekkuksed vahetada läbipaistvate vastu. Ka pliidi praeahjule võib panna kuumakindlast klaasist malmraamis ukse. Keeduplaatidega pliidiraud on vastupidavam, sest kuumenemisel on paisumisruum suurem. Samas võid pliidi ribiplaadile kas või 10 potti korraga peale panna.
Kvaliteetne pliidiplaat võimaldab kiiret ja lihtsat toiduvalmistamist mini-maalse kütusekogusega. Pliidirõngad on pliidiplaadi kõige kuumem osa ning mõeldud poti kiireks kuumutamiseks. Pliidiplaadi ääred sobivad hästi toidu soojendamiseks. Toidu valmistamisel on soovitatav alati kasutada sirge põhjaga potte. Pliidid, millel süüa tehes jääb pliidiplaadi ja potipõhja vahele kasvõi väike õhuvahe põhimõtteliselt toidu valmista-miseks ei sobi. Täna müüakse Eestis väga palju madala kvaliteediga pliite ja pliiditarbeid, mis juba uuest peast on kõverad ning valmistatud „vana malmist” tundmatute firmade poolt. Reeglina purunevad sellisest teise ringi malmist, teisisõnu vanarauast pliidid ja pliidiplaadid peale mõnda kütmist.
Pliidid ei pea tingimata olema ehitatud pottvoodriga, tellistest või innovatiivsetest kergšamottidest. Tänapäevased tehases valmistatud monteeritavad valmispliidid on kõrge kasuteguriga ja lihtsasti paigaldatavad.
Parimatest materjalidest pliidid, kombinat-sioonis malm ja metall tõmbavad hästi, vajavad vähe kütust ning nende praeahi küpsetab ühtlaselt ja hästi. Pliidiraud kuumeneb pliidi kütmisel otsekohe pärast kütuse süütamist ning hakkab kiiresti kodukööki soojendama. Halupuudega köetav pliit on hädavajalik näiteks ka siis, kui gaasiballoon on tühjaks saanud või tormituultes elektrivarustus katkenud.
Kõigil tehase pliitidel on korstnasse suunduvate gaaside temperatuur võrdlemisi madal. Vältimaks nõe ja tahma teket tuleb pliiti õieti kütta! Jälgida tuleb, et pliidi kolded ei oleks ummistunud ning kütus saaks piisavalt õhku. Pliiti tuleks kütta alati kuiva puuga ja lõbusama leegiga kui näiteks ahju, sest ainuüksi läbi pliidiplaadi eraldub ruumi üle poole põlemisel eraldunud soojusest.. Kui pliidi ning korstna vahel on siiber, siis see peaks kütmise ajal olema alati maksimaalselt avatud.
Järjest rohkem koguvad Eestis populaarsust ka keskkütte puupliidid. Kaasaegsed keskküttesüsteemiga ühilduvad pliidid on kiiresti ja lihtsasti paigaldatavad kuid paigaldusprotsessi tuleks alati kaasata ka vastava ala spetsialistist või sarnaste süsteemide montaažiga igapäevaselt tegelev tehnik. Enne keskkütte pliidi paigaldamist tuleks veenduda keskküttevee kvaliteedis ja vajadusel teha analüüs määramaks ära vee tõhusa töötlemise meetod.